Masz problemy z uruchomieniem kosy, a może z nawinięciem żyłki lub założeniem noża tnącego i potrzebujesz wskazówek specjalisty? W takim razie świetnie, że trafiłeś na tego bloga. W poniższym wpisie wymienię najczęstsze problemy, które przytrafiają się użytkownikom kosy spalinowej i doradzę, co robić w każdej z przedstawionych sytuacji.
Problem z uruchomieniem kosy spalinowej
Kosy spalinowe uruchamia się pociągnięciem za linkę. Zasada jest taka sama, jak przy każdym urządzeniu spalinowym - zimny silnik uruchamia się na ssaniu, a rozgrzany bez ssania (pamiętając o tym, że na ssaniu nie można pociągnąć więcej niż pięć razy). W kosach najczęściej zalewa się świeca z powodu przerw w koszeniu - jeżeli próbujesz uruchomić silnik ciepły, ale nie wystarczająco gorący. Jeżeli spróbujesz uruchomić taki ciepły silnik na ssaniu, to zalejesz świecę benzyną. W takiej sytuacji należy wykręcić świecę, pociągnąć kilka razy za rozrusznik na wyłączonym ssaniu, żeby przepłukać miskę korbową, wkręcić świecę i odpalić na pozycji ze wciśniętym gazem. Ogólnie lekko ciepły silnik najlepiej uruchamiać właśnie na pozycji pracy ze wciśniętym gazem, wciskając wcześniej pompkę paliwa 3 razy.
Jak nawinąć żyłkę w kosie spalinowej?
Są dwa typy głowic - takie, które należy rozmontować, żeby nawinąć żyłkę i takie, które nawija się z zewnątrz, bez użycia narzędzi:
- Standardowa głowica kosząca
Należy zdemontować pokrywkę głowicy, wyciągnąć szpulę na zewnątrz, odciąć potrzebną ilość żyłki (najczęściej około 7 m), nawinąć na szpulę zgodnie z kierunkiem, który wyznaczają strzałki na szpuli, włożyć nawiniętą szpulę do głowicy przewlekając żyłkę przez otwory, zamknąć pokrywkę.
- Głowica kosząca z szybkim ręcznym montażem
W tego typu głowicy należy wyciągnąć pozostałości starej żyłki (jeżeli zostały) naciskając na szpulę i ciągnąc za koniec żyłki jednocześnie. Nową żyłkę przycinamy na odpowiednią długość, przekręcamy szpulę tak, żeby pokryły się znaczniki na szpuli i na pokrywce, przewlekamy żyłkę na połowę długości, wkładając w otwór w głowicy i skręcamy - ręcznie kręcąc szpulą.
Jak wymienić głowicę koszącą na nóż?
Głowicę koszącą w kosie spalinowej odkręcamy ręką. Żeby to zrobić, musimy zablokować przekładnię, wkładając śrubokręt lub jakiś pręt w specjalny otwór na przekładni. Oś przekładni ma lewy gwint, dlatego głowicę odkręcamy w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Nóż zakładamy tak, żeby otwór w nożu pasował do podkładki w przekładni, na nóż zakładamy podkładkę centrująca, na podkładkę dystans i nakrętkę, którą zakręcamy w lewo.
Nadmierne wibracje na uchwycie dwuręcznym
Kolejny częsty problem to zbyt częste wibracje na uchwycie dwuręcznym - jesteś ciekawy czym mogą być spowodowane? Wibrująca kosa spalinowa może być spowodowana jedną z trzech sytuacji:
- Nóż kosy nie jest osadzony otworem centralnie na przekładni.
- Głowica kosząca jest brudna albo stopiona i przez to straciła wyważenie.
- Rura (wysięgnik) i wałek napędowy w środku są skrzywione.
Silnik działa, a głowica żyłkowa się nie kręci?
Dlaczego silnik kosy spalinowej działa a głowica żyłkowa się nie kręci? Najczęściej jest to spowodowane tym, że wysięgnik wysunął się z silnika i wałek napędowy wypadł z bębna sprzęgła w silniku. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Należy poluzować śrubkę trzymającą wysięgnik i wsunąć rurę w kosę, kręcąc jednocześnie głowicą koszącą, żeby wałek mógł trafić na swoje miejsce. Może to być też spowodowane tym, że tryby w przekładni ślimakowej się zużyły, albo wałek napędowy wyrobił się na końcach. Jeżeli rura jest dobrze zamontowana i głowica nadal się nie kręci - może to być jedna z tych dwóch przyczyn.
Jak wyregulować mocowanie szelek?
Szelki i uchwyt mocowania szelek na kosie ustawiamy tak, żeby rura kosy opierała się na biodrze użytkownika, a jej przód (czyli przekładnia z głowicą koszącą) ma lekko opadać na koszoną powierzchnię.
Sprzęt ogrodniczy często wymaga specjalistycznej wiedzy, żeby można go było bezproblemowo użytkować. Wszystkiego możesz się nauczyć, a jeżeli nie chcesz albo boisz się, że coś zepsujesz, możesz udać się do serwisu. Tam sprzedawca albo serwisant chętnie pomogą i wytłumaczą, jak działają poszczególne elementy w Twojej kosie spalinowej. Jeśli jednak myślisz o kupnie nowej kosy to zapraszamy do zakupu kosy spalinowej STIHL, która jest łatwa i przyjemna w obsłudze, a sieć serwisowa jest bardzo duża i na pewno znajduje się blisko Twojego miejsca zamieszkania.