Wertykulacja czy aeracja? Początkujący miłośnicy ogrodnictwa dość często mylą te dwie różne czynności pielęgnacyjne. Poniżej szczegółowe wyjaśnienie, czym jest wertykulacja i czym wertykulować trawnik, żeby zrobić to najbardziej efektywnie. Zapraszamy do dalszej części wpisu!
Co to jest wertykulacja trawy i dlaczego warto ją przeprowadzić?
Wertykulacja to pionowe cięcie (ang. vertical cut) podłoża trawnika i darni. Obracające się pionowe noże usuwają mech i filc, a trawnik jest dzięki temu lepiej napowietrzany. Dlaczego warto przeprowadzać regularną wertykulację trawnika? Otóż po zabiegu wertykulacji trawa ma miejsce na wypuszczanie nowych pędów, a wartości odżywcze i woda szybciej dostają się do systemu korzeniowego. Trawnik jest zdrowy i szybciej się rozrasta, blokując miejsce chwastom.
Kiedy należy wykonać wertykulację trawnika?
Wertykulację przeprowadzamy późną wiosną, gdy podłoże przeschnie po zimie i będzie miało temperaturę powyżej +10º C. Pamiętaj o tym, żeby trawnik nie był mokry, ponieważ razem z filcem możesz powyrywać trawę.
Uwaga! Uważaj na upały, odkryte korzenie szybko wysychają. Najlepiej przeprowadzać wertykulację w ciepły pochmurny dzień. Wertykulację możesz przeprowadzać również późnym latem, ale nie rób tego zbyt intensywnie, żeby trawnik mógł się zregenerować przed zimą.
Przydatne narzędzia do wertykulacji trawnika - jaki wertykulator wybrać?
W sklepach internetowych, jak i stacjonarnych można znaleźć różne narzędzia do wertykulacji trawy, w skład asortymentu zwykle wchodzi: wertykulator ręczny, wertykulator elektryczny i wertykulator spalinowy, więc jaki sprzęt wybrać? Oto krótka charakterystyka każdego z nich:
- wertykulator ręczny - kiepskim pomysłem jest, aby wertykulować tym narzędziem cały trawnik, ale ten wertykulator jest pomocny w miejscach, gdzie wertykulator spalinowy czy elektryczny nie wjedzie bądź może coś uszkodzić, np. przy zraszaczach nawadniania trawnika, w narożnikach, przy przewodzie robota koszącego.
- wertykulator elektryczny - jest wystarczający na małych trawnikach, takich do 800 m2. Wertykulatory elektryczne często są wyposażone w dodatkowy wałek wyczesujący filc, który można użyć w okresie, w którym wertykulatora używać nie można. Przykładem takiego sprzętu ogrodniczego może być wertykulator elektryczny AL-KO Combi Care 38 E. Wertykulatory elektryczne występują też w wersji akumulatorowej.
- wertykulator spalinowy - sprzęt przeznaczony do trawników o dużej powierzchni. Jest szerszy od elektrycznych odpowiedników, więc wykona pracę szybciej, a jego konstrukcja pozwala na dłuższą pracę bez przerw. Dobrym przykładem jest wertykulator spalinowy STIHL RL 540, jak i wertykulator ogrodowy WEIBANG WB384RB.
Wertykulacja trawnika krok po kroku
Wertykulację wykonujemy w okresie, w którym trawa zaczęła już wegetację, więc przed wertykulacją należy wykosić trawę na 2-5 cm. Na równym fragmencie trawnika testujemy ustawienie głębokości wertykulatora, (pierwsza wertykulacja nie powinna być głęboka, zależy nam na powierzchownym przeczesaniu). Wykonujemy drugą wertykulację w poprzek tej pierwszej na głębokość 0,5 do 1 cm w głąb ziemi. Materiał po wertykulacji usuwamy z trawnika przy pomocy grabi lub kosiarki z koszem.
Co zrobić po wertykulacji trawnika? Pielęgnacja trawy po zabiegu
Jeżeli w trawniku pojawiły się puste miejsca, to jest dobry moment, żeby dosiać trawę. Na gęstym gliniastym lub ilastym podłożu, należy wykonać piaskowanie, żeby wartości odżywcze i woda w przyszłości łatwiej docierały do korzeni, a jeżeli była robiona “dosiewka” to warto posypać trawnik torfem, żeby przykryć nasiona. Należy podlewać trawnik przez kilka dni po zabiegu. Jeżeli trawnik nie był nawożony, można posypać nawozem, po wertykulacji nawóz łatwiej i bardziej równomiernie przedostanie się do gleby.
Podsumowując, wertykulatory ogrodowe i inne narzędzia do wertykulacji trawnika są niezbędnym wyposażeniem każdego ogrodu, w którym chcemy, żeby trawnik był gęsty, piękny i zdrowy. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz urządzenie, które dopasujesz do trawnika, który posiadasz. Zapraszamy do zakupu!