
Najczęstsze problemy z trawnikiem. Skuteczne sposoby ratowania trawnika
Jesteś właścicielem trawnika i chciałbyś, aby trawa w ogrodzie rosła równomiernie i miała piękny zielony kolor? Niestety, mimo poświęconego czasu i środków, pielęgnacja trawnika bywa dla wielu amatorów ogrodnictwa dość problematyczna, przyczyna niepowodzeń często nie leży tam, gdzie mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Oto sposoby radzenia sobie z najczęstszymi problemami i chorobami traw.
Problem z mchem na trawniku
Mech na trawniku pojawia się z kilku powodów. Najczęstszym czynnikiem sprawczym jest zakwaszona gleba. Silne zakwaszenie gleby mogą powodować np. rozkładające się liście (igły) z drzew. Poziom zakwaszenia podłoża można sprawdzić za pomocą specjalnych mierników do mierzenia pH ziemi. Jeżeli pH jest poniżej 6 tzn. że gleba ma odczyn kwasowy i trzeba zniwelować kwasowość np. wapnem nawozowym, pamiętając o tym, żeby nie przesadzić w drugą stronę, ale o tym piszę niżej. Przed wapnowaniem najlepiej jest wykonać wertykulację, żeby usunąć występującą warstwę mchu (noże wertykulatora wyczesują mech z trawnika). Jakiego sprzętu do wertykulacji użyć? Na małych przydomowych trawnikach w zupełności wystarczy kompaktowy i lekki wertykulator elektryczny. Natomiast jeżeli powierzchnia trawnika wynosi powyżej 8 arów, lepiej będzie użyć urządzenia spalinowego, np. wygodnego w użytkowaniu wertykulatora spalinowego STIHL.
Żebyś uniknął w przyszłości problemów z mchem na trawniku, należy pamiętać o tym, by nie kosić trawy zbyt nisko w zacienionych miejscach, zbierać liście z trawnika przed zimą i wykonywać systematycznie wertykulację połączoną z wapnowaniem. Pomoże też używanie do nawożenia specjalnego nawozu na trawniki z mchem lub innego nawozu ogrodniczego z dużą zawartością żelaza.
Zachwaszczony trawnik
Przyczyną chwastów w trawniku jest rzadko zasiana trawa lub nasiona chwastów występujące w kiepskiej jakości mieszance nasion traw, które zostały zasiane razem z trawą. Pojedyncze duże chwasty w trawniku takie jak np. mniszek lekarski, skrzyp polny najskuteczniej usuniemy własnymi dłońmi lub za pomocą ręcznego wyrywacza do chwastów pamiętając o tym, żeby wyrwać całą roślinę wraz z podziemnymi pędami, żeby nie odrosła. Jeżeli chwastów jest więcej, możemy je zwalczyć herbicydami do chwastów dwuliściennych, co nie jest zalecane, jeżeli na trawniku bawią się dzieci lub zwierzęta. Oprysk należy przeprowadzić za pomocą ręcznego opryskiwacza ogrodowego tylko w tych miejscach, gdzie występują chwasty. Na dużych powierzchniach można użyć pchanego opryskiwacza trawnikowego na kołach, z dużym pojemnikiem na płyn. Pamiętajmy o tym, że chemia tego typu zawsze jest niebezpieczna dla zdrowia i działa destrukcyjnie na środowisko naturalne, a przeprowadzenie takiego zabiegu trwa kilka dni, więc przez ten czas trawnik jest wyłączony z użytkowania. Co dalej? Po usunięciu chwastów w miejscu ubytków należy dosiać trawę, żeby, chwasty nie miały miejsca na ponowny wzrost.
Przenawożenie lub przelanie trawnika
Przenawożenie często jest związane z przelaniem trawnika. Jeśli posypiemy trawnik granulowanym nawozem, po czym spadnie obfity deszcz, granulki nawozów spłyną w miejsce, gdzie jest dołek, w tym miejscu albo wypali nam trawę, albo trawa będzie rosła bardziej obficie, czyli trawnik będzie nierówny. Z kolei zbyt obfite podlewanie trawnika wodą może powodować choroby grzybowe, które lubią wilgoć i/lub powstawanie mchu, który także lubi wilgotne środowisko. Będzie to niosło za sobą dodatkowe koszty i dodatkowe nakłady pracy, nie mówiąc o tym, że poświęciło się już jedno i drugie na podlewanie. Trawa lubi wodę, ale tej wody nie powinno być ani za mało, ani za dużo. Najbardziej pomocne tu są automatyczne systemy nawadniania trawnika, które można zaprogramować optymalnie do panujących warunków pogodowych.
Przenawożenie trawnika wapnem może powodować zgorzel źdźbła trawy, co powoduje plamy, a w konsekwencji puste pola na trawniku. Gleba o wysokim pH w tym przypadku powinna zostać zakwaszona, pH około 6-7 będzie optymalne. Przenawożenie trawy azotem sprawi, że trawnik będzie miał piękny zielony kolor, ale będzie bardziej podatny na choroby. Szczególnie jesienią należy unikać nawożenia azotem, gdyż substancja ta sprzyja powstawaniu pleśni pośniegowej.
Trawa słabo rośnie
Jeżeli trawa słabo rośnie i trawnik jest daleki od ideału, to przyczyny są trzy. Zbyt mało wartości odżywczych w ziemi, zbyt mało wody i gruba warstwa filcu z obumarłych liści traw. Mało wartości odżywczych rozwiązuje systematyczne nawożenie trawnika. Częste podlewanie, najlepiej 2 razy dziennie dostarczy trawnikowi odpowiednią ilość wody. Warstwę filcu należy regularnie, przynajmniej raz w roku (wiosną lub jesienią) usuwać za pomocą wertykulatora.
Żółte plamy na trawniku
Żółte plamy na trawniku mogą być związane z chorobą trawnika, taką jak np. zgorzel źdźbła, która jest opisana wyżej. Przyjmuje wtedy postać dużych żółtych okrągłych plam na trawniku. Żółte plamy mogą występować też mniej regularnie, niż przy zgorzeli i być rozsiane po całym trawniku w nieregularnych kształtach. Jest to spowodowane brakiem wartości odżywczych i najczęściej występuje podczas letnich upałów. W tej sytuacji pomoże nawóz azotowy, należy jednak pamiętać, żeby dozować go zgodnie z instrukcją producenta. Ważne jest też, aby w miesiącach letnich kosić trawę wyżej, a do tego potrzebna będzie kosiarka z wygodną regulacją wysokości koszenia. Każda kosiarka akumulatorowa STIHL posiada taką regulację i dobrze spełni swoją funkcję.
Utrzymanie idealnego trawnika nie jest rzeczą łatwą, ale trzymanie się kilku podstawowych zasad pozwoli uniknąć wyżej wymienionych problemów w większości przypadków:
- kosiarka do trawnika powinna mieć zawsze naostrzony nóż, żeby dokładnie ciąć trawę. Poszarpane źdźbła trawy są bardziej podatne na choroby,
- należy robić wertykulację przynajmniej raz w roku,
- należy nawozić trawnik systematycznie według harmonogramu producenta nawozu,
- należy podlewać trawnik mniej obficie, ale często,
- należy pilnować stopnia zakwaszenia gleby,
- gleby zwarte, czyli glinę, czarnoziem itp. powinno się piaskować po każdej wertykulacji czy aeracji punktowej.
Najlepiej jak stworzymy harmonogram prac na trawniku i nie pozostawimy pielęgnacji trawnika przypadkowi. Jeżeli nie wiesz, jak stworzyć taki plan działań, zapisz się do naszego newslettera. Raz na jakiś czas wysyłamy naszym Klientom taki harmonogram mailem.