Masz pytania?

tel. 733 54 34 24  9:00-17:00;  e-mail: sklep@natrawniku.pl  24h

Kup taniej
Kosiarka spalinowa G-FORCE XSZ46H 4w1 HONDA 170cc
Kosiarka spalinowa G-FORCE XSZ46H 4w1 HONDA 170cc
2 299,00 zł 2 175,00 zł
szt.
Myjka wysokociśnieniowa STIHL RE 90
Myjka wysokociśnieniowa STIHL RE 90
689,00 zł 655,00 zł
szt.
Glebogryzarka HONDA FJ 500 DER2
Glebogryzarka HONDA FJ 500 DER2
5 999,00 zł 5 399,00 zł
Kosiarka akumulatorowa HONDA HRG 466 XB zestaw 6Ah
Kosiarka akumulatorowa HONDA HRG 466 XB zestaw 6Ah
4 599,00 zł 4 225,00 zł
szt.
Agregat prądotwórczy HONDA EU 22i
Agregat prądotwórczy HONDA EU 22i
6 990,00 zł 6 450,00 zł
szt.
Pilarka akumulatorowa STIHL MSA 220 TC-O bez AKU
Pilarka akumulatorowa STIHL MSA 220 TC-O bez AKU
3 399,00 zł 3 225,00 zł
szt.
Zamiatarka spalinowa VEGA KCB25-F 4w1 Loncin
Zamiatarka spalinowa VEGA KCB25-F 4w1 Loncin
4 099,00 zł 3 875,00 zł
szt.
Kosiarka akumulatorowa STIHL RMA 248 bez AKU
Kosiarka akumulatorowa STIHL RMA 248 bez AKU
1 889,00 zł 1 795,00 zł
szt.
Myjka wysokociśnieniowa STIHL RE 80 X
Myjka wysokociśnieniowa STIHL RE 80 X
479,00 zł 455,00 zł
szt.
Ściernica diamentowa STIHL D-B10 400mm/16"
Ściernica diamentowa STIHL D-B10 400mm/16"
599,00 zł 499,00 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Robot koszący - zalety i wady. Komu przyda się kosiarka automatyczna?
Robot koszący - zalety i wady

Robot koszący - zalety i wady. Komu przyda się kosiarka automatyczna?

Jeżeli brakuje Ci czasu na cotygodniowe koszenie trawnika albo po prostu jest to czynność, którą traktujesz jako przykry obowiązek - na rynku istnieje urządzenie, które może Cię w tym wyręczyć. Robot koszący trawę to idealne rozwiązanie dla osób zabieganych, które marzą o tym, aby mieć piękny i zadbany trawnik. Jak pracuje kosiarka automatyczna i czy ten nowoczesny sprzęt ma jakieś wady?

Jak pracuje robot koszący?

Robot ogrodowy jest urządzeniem akumulatorowym, które wyjeżdża z bazy ładującej codziennie albo kilka razy dziennie i kosi trawnik, kiedy Ty jesteś w pracy, na urlopie bądź zajmujesz się innymi pracami ogrodowymi. Jak obsługiwać to sprytne urządzenie? Na samym początku trzeba zainstalować bazę i podłączyć ją do źródła prądu. Żeby robot do trawnika wiedział, w jakim obszarze ma kosić trawę, należy z bazy wyprowadzić przewód ograniczający, okrążyć nim cały trawnik i przeszkody, na które robot nie może wjechać (np. skalniak, rabatę kwiatową, drzewa i krzewy) i drugim końcem podłączyć go ponownie do bazy. Przewód ten można poprowadzić naziemnie, ale można też zagłębić go pod ziemią.  Po tak wykonanej instalacji w systemie kosiarki ustala się powierzchnię trawnika, po czym robot objeżdża trawnik i na tej podstawie sam ustala sobie harmonogram koszenia, który będzie wystarczający do skoszenia Twojego trawnika. Harmonogram można też edytować ręcznie, pamiętając o tym, że najlepsze efekty koszenia osiągniemy wtedy, kiedy robot wyjeżdża z bazy codziennie. 

 

Robot do trawy porusza się według wgranego algorytmu, odbijając się od krawędzi trawnika pod różnymi kątami, tak żeby pokryć całą zadaną powierzchnię trawnika. Jeżeli kończy mu się bateria, sam wraca do bazy, żeby się naładować, po czym ponownie wraca do koszenia (jeżeli ustalone godziny koszenia mu na to pozwalają). Dodatkowo wszystkie roboty koszące STIHL, Honda  i Solo z naszej oferty posiadają czujnik deszczu, który pilnuje, żeby kosiarka robot nie jeździła po mokrej trawie. System robota w takiej sytuacji zwiększy częstotliwość wyjazdów w dni słoneczne, aby murawa była dokładnie skoszona w każdym zakamarku działki.

Zalety kosiarki automatycznej

Jakie argumenty przemawiają za inwestycją w kosiarkę automatyczną? Oto najważniejsze zalety tego innowacyjnego urządzenia:

 

 • nie musisz pamiętać o koszeniu trawy, robot koszący zrobi to za Ciebie,
 • kosiarka automatyczna oszczędza twój czas, który możesz poświęcić na rozwijanie swoich pasji czy spędzanie go z rodziną,
 • trawa jest skoszona nawet pod twoją nieobecność, np. podczas delegacji, czy urlopu,
 • robot trawnikowy sam poinformuje Cię, kiedy należy wymienić nóż/noże,
 • trawa jest codziennie skoszona na taką samą wysokość, którą można regulować,
 • roboty koszące trawę są urządzeniami elektrycznymi i zużywają mało prądu, więc są tanie w eksploatacji i bardziej przyjazne środowisku od tradycyjnych kosiarek spalinowych,
 • roboty ogrodowe ścinają trawę bardzo często, dzięki temu skoszona trawa szybko się rozkłada w trawniku i działa jak nawóz dostarczając niezbędnych składników mineralnych,
 • prestiż -  sąsiad nie przejdzie obojętnie, widząc robota na Twoim trawniku. :)

Jakie są wady robota koszącego trawę?

Oczywiście robot do trawy ma pewne (nieliczne) minusy jak każdy sprzęt:

 

 • należy poświęcić czas na instalację lub zlecić to firmie instalującej takie urządzenia,
 • żeby w pełni cieszyć się bezobsługowym koszeniem, należy odpowiednio przygotować ogród, np. przy murkach i wysokich krawężnikach, gdzie robot nie jest w stanie wykosić trawy i zostawia nieskoszoną „grzywę”. W takiej sytuacji należy mu wykonać opaskę z kostki, żeby mógł na nią jednym kołem najechać i wykosić dokładnie, bądź dokaszać takie miejsca podkaszarką,
 • często znajdują się w naszych ogrodach miejsca, gdzie roboty koszące trawę nie mogą przejechać z trawnika na trawnik z powodu zbyt wąskich albo grząskich przejść. Wtedy można to rozwiązać instalacją dwóch robotów albo przenoszeniem robota ręcznie na drugi trawnik. Rozwiązanie z przenoszeniem jest słabą opcją, bo w końcu nie po to kupujemy robota, żeby się nim zajmować i nosić go systematycznie z trawnika na trawnik.
 • roboty ogrodowe nie działają bez źródła prądu.

Komu polecamy zakup kosiarki automatycznej?

Wydawać by się mogło, że jedynymi osobami, które potrzebują robota, są ludzie, którzy lubią mieć trawnik, a nie lubią koszenia trawy. Nic bardziej mylnego! Przez to, że roboty do trawy mulczują trawę i koszą ją systematycznie, to rozrasta się ona szybciej niż przy tradycyjnym koszeniu kosiarką rotacyjną, więc jest to rozwiązanie dla ludzi, którzy lubią piękne trawniki. 

 

Robot ogrodowy jest również urządzeniem dla gadżeciarzy, czyli osób lubiących nowe technologie. Wiele modeli kosiarek automatycznych można podłączyć do systemów „smart home” występujących w ich domach. W końcu jest to kosiarka dla wszelakich instytucji i firm, które chcą mieć ładny reprezentatywny trawnik i nie chcą się zajmować jego koszeniem. Często koszt zatrudnienia pracownika do koszenia czy specjalistycznej firmy jest o wiele wyższy, niż zakup kosiarki autonomicznej. Podsumowując, polecamy zakup takiej kosiarki wszystkim osobom, które chcą mieć idealnie skoszony trawnik bez wysiłku.

 

Zachęcamy do zapoznania z ofertą naszego sklepu internetowego wszystkich tych, którzy planują zakup bezpiecznej i solidnej kosiarki do koszenia trawy. Z przyjemnością doradzimy zainteresowanym w wyborze odpowiedniego robota ogrodowego i nie tylko.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium