Zastanawiasz się, jaką myjkę ciśnieniową kupić do użytku domowego, żeby ułatwić sobie pracę przy porządkowaniu posesji? Nie wiesz, od czego zacząć, czym te urządzenia się od siebie różnią i jaki model myjki wybrać? Poniżej przedstawiam podstawowe parametry małych myjek ciśnieniowych, na które należy zwrócić uwagę.
Ciśnienie robocze to jeden z głównych parametrów myjki
Po pierwsze, musisz zadać sobie pytanie, co będziesz mył myjką ciśnieniową. Czy ta myjka ciśnieniowa do domu ma służyć do mycia samochodu, mebli ogrodowych, tarasu, może do kostki brukowej, elewacji budynku, a czasami nawet cięższych sprzętów, takich jak ciągniki rolnicze i przyczepy?
Jeśli myjki będziesz używać tylko do mycia samochodu, tarasu i takich przedmiotów jak: plastikowe meble, kompostownik, narzędzia, taczki i tym podobne, to w zupełności wystarczy myjka o ciśnieniu roboczym do 120 barów. Ale jeżeli szukasz myjki ciśnieniowej do mycia kostki brukowej, brudniejszych sprzętów takich jak glebogryzarka, zabłocony samochód to będziesz potrzebować urządzenia o większym ciśnieniu. W takich warunkach idealnie sprawdzi się myjka o ciśnieniu roboczym przynajmniej 130 barów. Pamiętaj też, żeby myjka o wyższym ciśnieniu np. 150 bar miała regulację ciśnienia. Obniżenie ciśnienia pozwoli umyć delikatne elementy - bez uszkodzeń. Dlatego ciśnienie robocze jest pierwszym parametrem i najważniejszym, na którym trzeba zwrócić uwagę.
Rodzaj pompy ciśnieniowej
Drugim ważnym parametrem jest to, z jakich materiałów zbudowana jest pompa, a co za tym idzie, jaka będzie jej trwałość myjki ciśnieniowej. Pompy w tego typu urządzeniach są zrobione z tworzywa, aluminium albo z mosiądzu, a tłoki mogą być aluminiowe i ceramiczne. Pompa z tworzywa to najgorsze, ale też najtańsze rozwiązanie wykorzystywane w tanich myjkach ciśnieniowych. Myjki, które my sprzedajemy w naszym internetowym sklepie ze sprzętem ogrodniczym, czyli myjki ciśnieniowe STIHL nie są produkowane z tworzywa!
Nawet w najmniejszym modelu myjki ciśnieniowej STIHL pompa ciśnieniowa jest zrobiona z aluminium, a w wyższych, bardziej profesjonalnych modelach są to pompy mosiężne z tłokami aluminiowymi, a najlepsza myjka ciśnieniowa ma tłoki ceramiczne. Tłoki ceramiczne i pompa mosiężna są najbardziej odporne na zanieczyszczenia w wodzie takie jak kamień, rdza. Rodzaj materiału, z jakiego jest wykonana pompa, znajdziesz w danych technicznych w opisie myjki.
Ergonomia myjki ciśnieniowej
Kolejna ważna kwestia to, jak wygodna w użytkowaniu będzie myjka ciśnieniowa. Przed zakupem musisz sprawdzić:
- czy myjka ciśnieniowa ma bęben nawojowy węża wysokociśnieniowego,
- jak reguluje się ciśnienie robocze w myjce i czy można je regulować,
- czy myjka zajmuje mało miejsca po złożeniu i można ją schować w garażu pod stołem,
- czy jest miejsce na zwinięcie przewodu prądowego,
- czy dodatkowe dysze na zmianę mają dedykowane miejsce, gdzie można je schować?.
Tego typu udogodnienia wpływają na komfort użytkowania urządzenia. Myjki ciśnieniowe STIHL w zależności od modelu mają wiele elementów wpływających na wygodę, a dodatkowo opcjonalnie można zamontować akcesoria takie jak kaseta węża przyłączeniowego, które jeszcze bardziej podnoszą komfort użytkowania.
Dostępność akcesoriów
To czy i jak wygodnie można myć różne przedmioty i powierzchnie, zależy od dostępnych akcesoriów ułatwiających pracę. W naszym sklepie znajdziesz akcesoria do myjek STIHL takie jak:
- pianownica,
- szczotka obrotowa z miękkim włosiem do mycia samochodu,
- inne szczotki do mycia pod ciśnieniem,
- dysze kątowe do mycia podwozia samochodu lub do mycia rynien,
- przystawki do powierzchni płaskich do mycia tarasów i kostki,
- nakładka przeciwrozbryzgowa na dyszę, np. do mycia schodów,
- lanca teleskopowa do mycia elewacji i dachu, rynien,
- zestaw do udrażniania rur kanalizacyjnych, rynien,
- zestaw do piaskowania na mokro.
Dlatego też warto kupić myjkę renomowanego producenta. Takie myjki są łatwe w obsłudze, mają duży wybór akcesoriów i łatwy dostęp do części zamiennych. Nieważne, czy jest to myjka ciśnieniowa STIHL, czy Karcher - kup taką, która spełnia wyżej wymienione kryteria.
Przenośna myjka ciśnieniowa na akumulator
Jest jeszcze taki rodzaj myjek ciśnieniowych, które można zabrać ze sobą na biwak lub wyjazd, ponieważ są zasilane akumulatorowo. Myjki akumulatorowe mają mniejsze ciśnienie niż tradycyjne myjki wysokociśnieniowe, ale radzą sobie w niektórych sytuacjach lepiej niż wiadro z gąbką. Wystarczy włożyć wąż zasysający do zbiornika z wodą i można umyć zabłocony rower, narzędzia, grilla i meble na wyjazdach kamperem, a nawet groby na cmentarzu. Przenośna myjka ciśnieniowa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma prądu, tylko twoja wyobraźnia ogranicza zastosowanie myjki akumulatorowej.