
Jak patrzysz na swój trawnik po zimie, najczęściej nie wygląda on dobrze i nie Cię napawa optymizmem. Nie wiesz, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja trawnika po zimie? Posłuchaj rad doświadczonego eksperta. Jeśli wykonasz kilka podstawowych czynności pielęgnacyjnych, to Twój przydomowy trawnik szybko odpłaci Ci się pięknym wyglądem. Sprawdź, od czego zacząć!
Grabienie trawnika po zimie
Jak śnieg stopnieje, to często na trawniku ukazuje się warstwa pleśniejącego filcu, który blokuje trawie dostęp tlenu i wody. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Taki trawnik wystarczy zruszyć zwykłymi grabiami albo wertykulatorem z wałkiem wyczesującym (ten ze sprężynkami). Po takim zabiegu trawa nabierze oddechu, a gleba się odsłoni i będzie gotowa do przyjęcia wiosennego deszczu. UWAGA! Ten zabieg jest delikatny dla trawy i można go robić już w marcu, jak jest jeszcze zbyt zimno na wertykulację.
Usuwanie chwastów z trawnika
Po wyczesywaniu trawnika odsłonią się chwasty. Nie wiesz, jak się ich skutecznie pozbyć z trawnika? Większe chwasty usuń ręcznie lub za pomocą punktowego wyrywacza do chwastów. Na tym etapie lepiej nie używaj herbicydów, ponieważ mogą one zadziałać negatywnie na osłabione liście trawy. Jak postępować dalej z zaniedbanym trawnikiem po zimie?
Wertykulacja trawnika
Wiedz, że wertykulację przeprowadzamy dopiero wtedy, gdy gleba osiągnie temperaturę 12 stopni Celsjusza i trawa zacznie okres wegetacji. Użytkownicy trawników bardzo często robią to za wcześnie, niestety szkodząc trawie. Daj jej czas na regenerację po suchej i mroźnej zimie. Nie musisz latać z termometrem po trawniku, żeby sprawdzić temperaturę. Wpisz w wyszukiwarkę Google frazę: „mapa temperatury gleby” i w taki oto sposób zobaczysz, kiedy w Twojej okolicy zacznie się prawdziwa wiosna.
Jakie narzędzia do wertykulacji trawnika są najlepsze?
Kup albo wypożycz taki wertykulator ogrodowy, który jest dostosowany do powierzchni trawnika, żeby praca poszła szybko, bezproblemowo i efektywnie. Szerszy spalinowy wertykulator do trawnika sprawdzi się na dużych posesjach, a mniejszy wertykulator elektryczny, bądź akumulatorowy na niedużych trawnikach i wszędzie tam, gdzie jest dużo nasadzeń. W miejscach, gdzie wertykulator nie wjedzie, wykonaj wertykulację wertykulatorem ręcznym albo zwykłymi metalowymi grabiami, które z pewnością masz w garażu lub narzędziowni.
Kolejny ważny krok to nawożenie trawnika
Po wykonaniu wertykulacji, jak ziemia jest ponacinana, a korzenie odsłonięte, możesz pomyśleć o nawożeniu trawnika. Żeby nie przesadzić, najlepiej jest pobrać próbkę gleby, wysłać do badania i uzupełnić tylko te składniki, których brakuje Twojemu trawnikowi. Jeśli nie masz na to czasu ani ochoty, a Twój trawnik wygląda na tym etapie dobrze, użyj zwykłego nawozu regeneracyjnego do trawy.
Wałowanie i nawadnianie trawnika
Po nawożeniu trawnika możesz uzupełnić dołki świeżą ziemią, w miejscach, gdzie brakuje trawy, zrób dosiewkę tego samego gatunku trawy, co na trawniku, a następnie wykonaj wałowanie. Jeśli wiosna jest sucha i nie pada systematycznie deszcz, nie zapominaj o systematycznym podlewaniu trawnika. Tym bardziej, jeśli zimą było mało śniegu. Pamiętaj, trawa do prawidłowego wzrostu potrzebuje ciepła i wilgoci!
Regularne koszenie trawy to gwarancja pięknego trawnika
Po tych wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych wstrzymaj się na pewien czas z koszeniem, daj trawie czas na regenerację. Poczekaj, aż urośnie przynajmniej do 7 cm, pierwsze 2-3 koszenia zrób na wysokość 5 cm, a dopiero później stopniowo obniżaj wysokość koszenia. Dobra kosiarka ogrodowa posiada łatwą i precyzyjną regulację wysokości koszenia.
Jak widzisz, dbanie o trawnik wcale nie jest skomplikowane. Wystarczy trochę przyjemnej pracy na świeżym powietrzu i Twój przydomowy trawnik odzyska dawny blask. Pamiętaj o tym, że narzędzia ogrodowe takie, jak walec, czy wertykulator możesz wypożyczyć w wypożyczalni, więc nie ma wymówek, że się nie da! Oczywiście, jeśli lubisz mieć własny sprzęt, możesz go kupić w naszym sklepie.