Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Nowości
ODŚNIEŻARKA AL-KO AKKU 36V SR 4048 ZESTAW
ODŚNIEŻARKA AL-KO AKKU 36V SR 4048 ZESTAW

2 015,00 zł

Odśnieżarka spalinowa VEGA KCM 24D z rozrusznikiem
Odśnieżarka spalinowa VEGA KCM 24D z rozrusznikiem

2 580,00 zł

Odśnieżarka spalinowa VEGA KCM 24-F
Odśnieżarka spalinowa VEGA KCM 24-F

2 099,00 zł

Filtr powietrza do STIHL TS 420
Filtr powietrza do STIHL TS 420

52,00 zł

szt.
Promocje
Opryskiwacz AKKU AL-KO PS 2035 Easy Flex zestaw
Opryskiwacz AKKU AL-KO PS 2035 Easy Flex zestaw

415,00 zł

Cena regularna: 470,00 zł

Najniższa cena: 415,00 zł
szt.
Walec ogrodowy AL-KO do traktorka
Walec ogrodowy AL-KO do traktorka

1 175,00 zł

Cena regularna: 1 275,00 zł

Najniższa cena: 1 175,00 zł
szt.
Kosiarka spalinowa STIHL RM 3 RT
Kosiarka spalinowa STIHL RM 3 RT

2 600,00 zł

Cena regularna: 2 750,00 zł

Najniższa cena: 2 700,00 zł
szt.
Pilarka akumulatorowa STIHL MSA 70 C-B SET 2xAK30
Pilarka akumulatorowa STIHL MSA 70 C-B SET 2xAK30

2 270,00 zł

Cena regularna: 2 350,00 zł

Najniższa cena: 2 270,00 zł
szt.
Kosiarka akumulatorowa HONDA HRG 466 XB zestaw 6Ah
Kosiarka akumulatorowa HONDA HRG 466 XB zestaw 6Ah

3 850,00 zł

Cena regularna: 4 060,00 zł

Najniższa cena: 3 950,00 zł
szt.
Pilarka spalinowa STIHL MS 261
Pilarka spalinowa STIHL MS 261

3 495,00 zł

Cena regularna: 3 690,00 zł

Najniższa cena: 3 495,00 zł
szt.
Kosiarka spalinowa STIHL RM 650 VE
Kosiarka spalinowa STIHL RM 650 VE

4 500,00 zł

Cena regularna: 4 590,00 zł

Najniższa cena: 4 500,00 zł
szt.
Robot koszący 450W SOLO by AL-KO SET
Robot koszący 450W SOLO by AL-KO SET

3 250,00 zł

Cena regularna: 3 550,00 zł

Najniższa cena: 3 550,00 zł
szt.
Ogrodniczki FUNCTION Universal r.28/XL-6 (krótsze)
Ogrodniczki FUNCTION Universal r.28/XL-6 (krótsze)

290,00 zł

Cena regularna: 375,00 zł

Najniższa cena: 290,00 zł
Odkurzacz akumulatorowy STIHL SHA 56 SET 1xAK20
Odkurzacz akumulatorowy STIHL SHA 56 SET 1xAK20

1 599,00 zł

Cena regularna: 1 675,00 zł

Najniższa cena: 1 640,00 zł
szt.
Kosa akumulatorowa STIHL FSA 90 bez AKU
Kosa akumulatorowa STIHL FSA 90 bez AKU

1 690,00 zł

Cena regularna: 1 790,00 zł

Najniższa cena: 1 730,00 zł
szt.
Kosa Spalinowa AL-KO BC 330 B
Kosa Spalinowa AL-KO BC 330 B

670,00 zł

Cena regularna: 730,00 zł

Najniższa cena: 730,00 zł
szt.
Pilarka do domu i ogrodu - jak wybrać odpowiednie urządzenie? 0
Pilarka do domu i ogrodu

Pilarka do domu i ogrodu - jak wybrać odpowiednie urządzenie? Polecane modele

Pilarka do drewna to nie tylko ciężkie urządzenie dla profesjonalnego drwala służące do przemysłowego pozyskiwania drewna w lesie. Pilarki już dawno temu stały się poręczne i zadomowiły się w gospodarstwach, w których służą do wszelkich prac porządkowych, stolarskich i pielęgnacyjnych. Jaką pilarkę do użytku domowego warto wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w dzisiejszym artykule.

Rodzaje i zastosowanie pilarek 

Na początek warto posłużyć się prostą klasyfikacją pilarek i wyróżnić kilka typów urządzeń przeznaczonych do różnych zastosowań:

 

 • Mała pilarka do użytku domowego

Pilarki tej kategorii charakteryzują się tym, że są lekkie, mają moc do 3 KM, a niektóre z nich posiadają udogodnienia wpływające na komfort użytkowania, np. podwójną sprężynę rozrusznika, która ułatwia rozruch i ręczny napinacz łańcucha, którym reguluje się łańcuch bez użycia narzędzi. Pilarki STIHL w takim przypadku mają oznaczenie literami “C-BE” przy nazwie modelu (C-Comfort, B-ręczny napinacz, E- ErgoStart). 

Mała pilarka ogrodowa znajdzie zastosowanie podczas ścinania małych drzew (o średnicy do 30 cm), przycinania gałęzi, przygotowywania drewna opałowego, w pracach remontowych i porządkowych. Mała pilarka STIHL, a takie mamy w ofercie naszego sklepu dzieli się na trzy podkategorie w zależności od rodzaju zasilania, jest to: pilarka akumulatorowa, pilarka elektryczna i pilarka spalinowa. Najpopularniejsza pilarka spalinowa do takich zastosowań to model STIHL MS 182, który cieszy się bardzo dobrymi opiniami użytkowników.

 

 • Profesjonalna pilarka o dużej mocy

Są to pilarki używane przez drwali podczas wycinki drzew w lesie. Moc takich pilarek zaczyna się od 4 KM. Służą do ścinania drzew, trzebieży młodników i okrzesywania gałęzi ze ściętego drzewa. W zależności od zastosowania dobiera się model o odpowiedniej mocy i masie. Przez to, że, te pilarki często używane są zimą (zimą drzewa mają mniej wody, więc ścinka drzew jest bardziej opłacalna dla nadleśnictw) mają dodatkowe wyposażenie w postaci ogrzewanej rękojeści (oznaczenie “VW” w modelu pilarki). 

Pilarki profesjonalne STIHL występują również w wersji z elektronicznie sterowanym gaźnikiem (oznaczenie “C-M”), takie urządzenia łatwo się uruchamia, a jest to funkcjonalność bardzo przydatna w lesie, gdzie należy często gasić i uruchamiać urządzenie. Dobrym przykładem takiego sprzętu jest np. pilarka STIHL MS 261 C-M o mocy 4,1 KM - jest to na tyle lekka i ergonomiczna maszyna, że znajdzie ona również zastosowanie podczas domowego cięcia drewna.

 

 • Lekka pilarka do cięcia gałęzi w koronach drzew 

Urządzenia tego typu charakteryzują się tym, że mają uchwyt gazu umiejscowiony na górze, dzięki czemu łatwiej ścinać gałęzie w ciasnych miejscach. Używane są najczęściej podczas ścinania drzewa przez arborystę, który wspina się na drzewo i ścina pojedyncze konary drzewa spuszczając je linami w dół. Takie wycinki przeprowadza się w miejscach, gdzie tradycyjne obalanie drzewa może uszkodzić budynki, zagrażać życiu ludzi lub w innych trudno dostępnych miejscach, np. na cmentarzach, czy przy ruchliwych drogach. Ten typ pilarki występuje w wersji spalinowej i akumulatorowej. Przykładowa pilarka do gałęzi akumulatorowa tego typu to STIHL MSA 220 TC-O z elektronicznym czujnikiem oleju.

 

 • Pilarka carvingowa

Czyli pilarka do rzeźbienia w drewnie. Taka pilarka nie musi mieć dużej mocy, najważniejszą jej cechą jest niska waga. Pożądanym parametrem jest też niski poziom wibracji. Do tego celu można wykorzystywać m.in. spalinową pilarkę MS 151 C-E, która waży zaledwie 2,8 kg. Innym przykładem takiej pilarki może być lekka pilarka akumulatorowa z systemu urządzeń akumulatorowych STIHL AK.

 

 • Pilarka na wysięgniku

Sprzętu tego rodzaju używa się do przycinania drzew z poziomu gruntu. Pilarki wyposażone są w długi wysięgnik, często teleskopowy o długości maksymalnej około 4 m. Takim urządzeniem możemy obciąć gałęzie na wysokości nawet 5 m bez korzystania z drabiny. Fajnym rozwiązaniem dla użytkownika prywatnego może być teleskopowa akumulatorowa pilarka AL-KO CSA 1820, która kosztuje tyle, co ręczna piła na wysięgniku, a praca nią jest o wiele szybsza i łatwiejsza.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pilarki do użytku domowego? 

W większości przypadków użytkowników zadowoli tradycyjna pilarka z rękojeścią na tyle pilarki. Taką pilarką można pociąć zarówno drewno na opał, jak i zrobić wszelkie prace porządkowe z przycinaniem gałęzi włącznie korzystając z drabiny. Jednak przy zakupie sprzętu warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. 

Po pierwsze należy sobie zadać pytanie, jakiej średnicy będzie cięty materiał? Jeżeli do 30 cm to zarówno pilarka spalinowa, jak i akumulatorowa czy elektryczna poradzą sobie z taką pracą. Do większych średnic najlepszym wyborem będzie mocniejsza pilarka spalinowa (moc powyżej 2,5 KM powinna wystarczyć). Jak już dokonamy wyboru, jaką moc i jaki typ zasilania będzie miała pilarka, to kolejnym krokiem jest przyjrzenie się usprawnieniom wpływającym na komfort i bezpieczeństwo:

 • boczny albo ręczny napinacz łańcucha, który ułatwia naciąganie piły łańcuchowej, a jest to czynność, którą wykonuje się bardzo często podczas pracy piłą łańcuchową
 • system łatwego rozruchu w pilarkach spalinowych. Ze względu na lekkie uruchomienie takiej pilarki, w szczególności polecany kobietom i osobom starszym,
 • dobre tłumienie drgań, żeby praca była lekka, przyjemna i nie powodowała mrowienia w dłoniach,
 • łatwy montaż i demontaż prowadnicy,
 • metalowa ostroga (przypora szponowa) w przedniej części piły albo możliwość dołożenia jej w przyszłości,
 • skuteczny hamulec bezwładnościowy piły łańcuchowej, który w przypadku odbicia uchroni użytkownika przed poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią,
 • dostępność części zamiennych i akcesoriów tnących, ponieważ nie wiadomo dlaczego, pilarki są urządzeniami, które często zostają przygniecione drzewem, spadają z drabiny, wpadają pod koła pojazdów itp.

Jaki model pilarki STIHL warto kupić?

Pilarka STIHL, czy każdej innej marki (bez względu na producenta) musi być dopasowana do podstawowych potrzeb użytkownika. Jeżeli ma być to uniwersalna pilarka ogrodowa to lekkim i wygodnym urządzeniem o mocy odpowiedniej do wszelkich prac porządkowych i cięcia drewna kominkowego będzie jedna z małych pilarek STIHL, czyli modele: MS 162, MS 172, MS 182 i MS 212 lub jedna z pilarek akumulatorowych. Może jednak potrzebujesz do takich prac trochę więcej mocy i nie przeszkadza Ci większa waga? Wtedy idealnym rozwiązaniem będzie zakup pilarki MS 231 lub MS 251. Są też osoby, które rocznie przerabiają duże ilości drewna opałowego, jeśli jesteś takim użytkownikiem, to wybierz pilarkę o większej mocy, np. MS 291, czy MS 261.

Zachęcamy do zapoznania z asortymentem naszego sklepu internetowego wszystkich, którzy potrzebują bezpiecznej i solidnej pilarki. Chętnie doradzimy w wyborze odpowiedniego sprzętu, dzieląc się wieloletnim doświadczeniem w branży.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium